Škrábaný i stříkaný břízolit - suchá směs - probarvení na přání zákazníka
Firma PREMIX servis, spol. s.r.o. dodává břízolit jako suchou směs v pytlích po 25 kg. Na zakázku je možná úprava barevnosti, množství slídy i výsledná hrubost materiálu. Vyrábí břízolit v zrnitosti do 2 mm (FASO 120 B) a v zrnitosti do 4 mm (FAS0 140 B).
Břízolit je vápno-cementový materiál, který je vhodný pro konečnou úpravu fasád budov. Název „břízolit“ pochází z továrny na porcelán v Horní Bříze, kde se tento materiál začal r. 1912 vyrábět. Dnes zlidověly i ostatní verze názvu břízolit, jako jsou břizolit, brizolit či březolit, ale jedná se o stejný materiál.
Historie a počátek výroby břízolitu
Břízolit se začal používat ve 30. letech 20. století. Jednalo se o škrábanou verzi břízolitu v přírodních odstínech. Po druhé světové válce nastal rozmach probarvených břízolitů, které lze nalézt na městských vilách a venkovských domech. Obvykle byly použity dva odstíny břízolitu, přičemž jeden se použil na celou plochu fasády a druhým – většinou v kontrastní barvě – byly udělány špalety, šambrány nebo sokly. Kromě barevnosti se experimentovalo také s přidávaným množstvím slídy a také s velikostí jejích zrn. Některé objekty se po škrábání omítky decentně třpytí, zatímco jiné hned upoutají velkými kusy vystupující slídy (velice časté na Hodonínsku).
Velký rozmach zažil břízolit v normalizační době 70. a 80. let 20. století.Tehdy se používal na novostavby i na starší objekty během jejich rekonstrukce. Během těchto let se objevil nový typ břízolitu, tzv. stříkaný břízolit. Materiál se na fasádu nanese omítačkou a po zaschnutí se už neškrábe. V tomto případě není potřeba do směsi přidávat slídu, protože pokud nedojde k razantní degradaci fasády, nedostane se na povrch a nebude vidět.Při opravě starých břízolitových fasád se doporučuje ruční nanášení materiálu kvůli preciznosti provedení.
Složení a vlastnosti břízolitu
Směs břízolitu obsahuje písek (obvykle do zrnitosti 2 mm), cement, vápenný hydrát a slídu. Má výborné mechanické vlastnosti (vysokou pevnost), je prodyšný a dále dává fasádě zajímavější vzhled. Jedná se tedy o materiál s dlouhou životností. Barva břízolitu se odvíjí od pojiva – klasický šedý nebo bílý cement. V dnešní době je s barevností možné experimentovat díky kvalitním práškovým pigmentům na anorganické bázi. Břízolit se dnes používá, kromě opravy a doplnění starých břízolitových omítek, také na novostavby a stává se oblíbeným řešením fasád.